A warm hello from all of the staff at St. Nicholas Priory. This is who we are:

Head Teacher & Alternate Designated Safeguarding Lead: Maria Grimmer

Deputy Head: Linda Dyble (KS1) and Dan Rust (KS2)

HR and Finance Manager: Denise Davies

Finance Officer: Karen Warman

SENDCo: Daniel Rust

PA to Head Teacher: Kerry Jarmey

Head Cook: Leslie Ball

Site Manager: Andrew Cheeseman

RWI Manager: Tracy Richardson

Behaviour Team: Victoria Marriott and Maureen Steward

Learning Support Unit Lead: Michelle Rust

Designated Safeguarding Lead / Family Support Lead: Rosalind Hazell

Head of Standards in KS2 / Assessment Lead: Amy Richardson

Mental Health Champion/Counsellor: Alison Little

Librarian: Annette Law

Consultants: Michael Ward, James Wright

Reception Teachers: Annie Dyble-Barrows, Debbie Mancini, Hannah Powley

Year 1 Teachers: Jennifer Ray, Gemma Mays

Year 2 Teachers: Cheryl Allibone, Keeley Walsh, Angela Louro, Lauren Daniels (Trainee)

Year 3 Teachers: Emma Newman, Sarah Horspole

Year 4 Teachers: Belinda Maas, Darron Midmore

Year 5 Teachers: Jessica Behan, Romy Simons

Year 6 Teachers: Alex Clarke, Amy Richardson, Matthew King

Computing Teacher: James Parramint

Teacher (Unassigned): Emma Shepheard

Cover Supervisors: Francesca Johnston, Karen Mason

Instructors: Lisa Greenlees (Intervention), Sue Miller (Intervention and PSHE), Paula Stacey (Keyboard), Lisa King (Sign Language), Martyn Marshall (Music), Sylvia Saxby (Violin), Simon Youngman (Woodwind)

High Level Teaching Assistant (HLTA): Terri Penney

Teaching Assistants: Pauline Aislabie, Megan Bromley, Vicky Church, Carolyn Cliff, Christopher Dunne, Donna Edwards, Linda Gooch, Claire Goffin, Janine Harman, Diane Hughes, Amie Hunn, Kirsty Leggett, Marissa Long, Chloe Mangili, Tracey Middleton, Jennifer O’Callaghan, Fiona Pasha, Trina Salter, Fiona Sewell, Tammy Smith, Suzanne Spanton, Lorraine Thompson, Lorraine Wilkes

Administration Staff: Tracey Kemp (BIC), Tracey Waters (HR), Dee Wells (Attendance), Kim Smith (Receptionist), Ann Green (Receptionist)

Kitchen: Janet Paterson (assistant head cook), Hayley Brooks, Margarido Cordeiro, Mandy Franklin, Sabrina Munford

Midday Staff: Lindsey Martyniuk, Terri Penny (senior midday supervisor), Lauren Thompson, Maria Lazaro, Cristina Pires, Lorraine Woodward, Caterina Lopes (Relief)

Cleaners: Maria Lazaro, Sandra Warnes (General Assistant), Cristina Pires, Catarina Lopes, Michael Bacon, Monica Whitmore

Systems Engineers: Curt Armer, Jonathan Stringer

Breakfast Club: Rosalind Hazell (leader), Christopher Dunne, Diane Hughes, Victoria Marriott